Lubná nezvládla závěr a na jaře dál tápe

19.05.2014 08:11

MUŽI

FK Lubná 1959 - TJ Pilana Zborovice 2:5 (2:2)

 

Branky: Kroupa, Scholz - Chytrý, Štěpánek (p), Zapletal, Laube, Kojetský.

Sestava Lubné: Blažek - Droběna, Běťák, Valach, Havlík - Rybenský, Haloda, Scholz, Ševčík V. - Kovařík, Kroupa.

Sestava Zborovic: Harásek - Laube, Štěpánek, Vybíral, Švejcar - Kojestký, Šumbera, Zapletal, Prachař - Chytrý, Šprňa.

Střídali: Kulcsár, Otýpka, Ševčík K. - Vaňák.

Rozhodčí: Hušek.

 

K „malému“ derby utkání nastoupila Lubná na domácím lehce podmáčeném pažitu proti dobře známému soupeři ze Zborovic. Trenér Petr Skypala udělal oproti minulému utkání v sestavě jednu změnu. Do útoku ke Kovaříkovi nasadil autora jediné branky Lubné z Němčic Laďu Kroupu. Na střídačku se tak posadil indisponovaný Otýpka.

 

Začátek utkání patřil domácím, kteří od úvodního hvizdu soupeře přehrávali.  Hráči Lubné působili namotivovaně a odhodlaně. Do první šance se dostal Kroupa, který se snažil přehodit vyběhnutého brankáře Zborovic.  Jeho pokus ovšem těsně minul branku hostů. Ve dvou slibných pozicích se ocitl také Kovařík, ovšem jeho nepřesné zakončení úvodní branku také nepřineslo. Po půlhodině hry se do další šance Lubné dostal Laďa Kroupa, tentokrát ovšem fanoušci Lubné zvedali ruce nad hlavu. Lubenský útočník šikovně obstřelil brankáře a poslal tak domácí do vedení. Z první nebezpečnější akce udeřili v zápětí na druhé straně i hosté. Po akci z pravé strany utekl domácí obraně Chytrý a ocitl se sám před lubenským brankářem Blažkem. Ten si na jeho střelu sice šáhl, vyrovnávací brance ovšem nezabránil. Tento moment vyburcoval domácí fotbalisty ke krásné kombinační akci. Po ose Rybenský, Scholz, Kroupa se dostal centrovaný míč k Radimovi Scholzovi, který ho hlavou zkušeně uklidil za záda brankáře Pilany a vrátil tak vedení na stranu domácích. První poločas se chýlil ke svému závěru a přišel asi nejkontroverznější moment celého utkání.  U brankové čáry svedl souboj o míč lubenský kapitán Běťák se záložníkem Zborovic Kojetským.  Ten se po tomto souboji poroučel k zemi a rozezněla se píšťalka sudího Huška. Jeho pravice současně směřovala na značku pokutového kopu. Tento čin sudího nedokázal pochopit lubenský kapitán a snažil se mu vysvětlit, že k žádnému kontaktu nedošlo. Jeho snaha pochopitelně ke změně verdiktu rozhodčího nevedla. Hostující Kojetský odmítal vyjádření k celé situaci. Kapitán Zborovic penaltu s přehledem proměnil, do šaten se tedy šlo za nerozhodného stavu 2:2. Jak se později ukázalo, tento okamžik patřil v utkání ke klíčovým. Nutno podotknout, že Lubná neproměnila hned několik gólových příležitostí, což ji v konečném důsledku může hodně mrzet.

 

Do druhého poločasu vstoupila Lubná opět aktivně a snažila se strhnout vedení na svou stranu. Ovšem branka hostujícího Haráska se zdála být jako zakletá. Při jedné z několika nebezpečných příležitostí míč skákal téměř po brankové čáře, hráči domácích ho ovšem nedokázali dopravit do sítě.  Z levé strany pálil nebezpečně po individuální akci Viktor Ševčík, i jeho střelu ovšem brankář zneškodnil. Přímý kop lubenského kapitána Běťáka z hranice velkého vápna hostující Harásek také vytěsnil. A jak už to tak bývá, udeřilo na druhé straně. Šťastný a hlavně vítězný gól hostů přišel po dalekonosné střele Zapletala. Bohužel směr dráhy letu této střely změnila teč lubenského obránce do protipohybu brankáře Blažka, kterému tak zbyly pouze oči pro pláč. Chvíli poté vsadil trenér Lubné vše na jednu kartu, když vysunul stopera Valacha. V defenzivě zůstali pouze tři obránci. Na hřiště se postupně dostal středopolař Kulcsár, zraněného Kovaříka nahradil Otýpka, na místo pravého beka naskočil Kamil Ševčík.  Ani tyto tahy ovšem nevedly k tíženému výsledku. Z této hry na riziko vytěžili maximum naopak hostující hráči, kteří udělili Lubné lekci z produktivity. Dva rychlé a smrtící brejky znamenaly další dvě branky v síti domácích. Nejprve dopravil míč za záda Blažka na podruhé Laube a chvíli po něm střelou k tyči uzavřel brankový účet utkání Kojetský. Lubná tak tedy v domácím prostředí utrpěla druhou prohru v letošní sezoně. Soupeř byl velmi kvalitní, určitě jeden z nejlepších v okresním přeboru, ale vzhledem k průběhu utkání nás tato ztráta může mrzet.

 

Tento výsledek je pro Lubnou značně krutý. V utkání se ukázalo, jak tenká je ve fotbalu hranice mezi úspěchem a neúspěchem.  Zhruba 70 minut odvedli domácí výkon, za který se proti kvalitnímu soupeři stydět nemusí. V utkání rozhodovaly maličkosti, které možná plynou z mnoha hráčských změn, které v Lubné za poslední rok proběhly. Možná ale taky ne. V každém případě změn proběhlo víc než dost a i z toho důvodu prosíme lubenské fanoušky o toleranci a pochopení.  Nezbývá než dále makat na trénincích a to zbývající se určitě dostaví. Každopádně mužstvo ukázalo, že svou kvalitu má, ale pořád tomu něco málo chybí. Velmi důležitým a rozhodujícím faktorem tohoto utkání se tak stalo proměňování brankových příležitostí. V tom byly Zborovice určitě lepší.

 

Hodnocení trenéra Petra Skypaly:

"Výsledek je pro nás příliš krutý. Zápas mohl klidně dopadnou opačným výsledkem. Bohužel jsme dostali lekci z produktivity. Dvakrát jsme vedli. Asi nás zlomila sporná penalta na konci prvního poločasu. I v druhém jsme měli šance, myslím, že jsme byli do třetího inkasovaného gólu lepší. Ke konci jsme hru otevřeli a výsledkem byly další dvě branky. V dnešním zápase rozhodovaly maličkosti. Máme nezkušené mužstvo, které nedovede nabídnuté šance využít. Následuje nervozita a z ní přicházejí chyby, které nás pak stojí body. To je rozdíl mezi jarní a podzimní Lubnou."

 

Bodové hodnocení hráčů naleznete zde: hodnocenizborovice.pdf (200545)