Slavkov p. H. - FK Lubná 1959 3:2 (1:2)

Branky: Z. Sadil, Symerský, R. Sadil - Rosecký, Bačinský.

Sestava Lubné: Blažek - Kadlčík, Valach, Jirásek, Běťák - Rosecký, Kulcsár, Musil, Rybenský - Bačinský, Otýpka.

Střídali: Havlík, Kovařík, Burda.

V posledním kole pozdimu čekal na lubenské fotbalisty zápas, na který se všichni už dlouho "těšili". Hned při rozcvičce totiž přívítalo naše hráče typické místní počasí, silný  déšť a vítr. Základní sestava byla takřka totožná jako při poslední demolici Zdounek.

Velmi specifické podmínky dělaly hlavně ze začátku Lubné problémy. Dlouhé míče byly ve větru nevyzpytatelné, velmi nepříjemné to bylo zejména pro obránce a brankáře Blažka. Z toho vzniklo na začátku zápasu i několik závarů před hostující brankou. Ve vyšlapanám brankovišti (oraništi) stála voda, každý zákrok tak byl pro našeho Blážu otužileckým zážitkem. Obrana se ze začátku snažila některé situace řešit fotbalově, ale vznikaly z toho pouze brejky pro domácí. Do vedení se ale po krásné akci dostala Lubná. Po rychlém přechodu do útoku se k centru dostal Otýpka a ideálně našel netradičního hlavičkáře Rosu, který uklidil míč k tyči 0:1. Domácí ale poměrně rychle vyrovnali, kdy využili přečíslení. Z vápna domácí hráč chytře obstřelil stopera a míč zapadl k tyči -1:1. Ještě větší rána ale měla teprve přijít. V souboji ve středu hřiště byl faulován Musil. Hru ale rozhodčí nechal pokračovat dál. Kuba tak absolvoval další souboj, který pro něj i lubenský fotbal bohužel dopadl fatálně. Několikrát operované koleno souboj nevydrželo a náš kapitán tak byl nucen odsoupit. Už ze sprch tak možná Kubson slyšel, jak se jeho tým dostal znovu do vedení. Bačinský napřáhl z dvaceti metrů, míč po teči obránce změnil směr a zapadl k tyči -1:2. Těsně před přestávkou byl střelec druhé branky faulován ve vápně domácích. Rozhodčí Tříska ale místo odpískání penalty ukončil první poločas a jak se později ukázalo, jednalo se možná o klíčový moment zápasu.

Do druhé půle šli domácí s velkým odhodláním, fotbalovější ale byla Lubná. Několik akcí se tak konečně dalo nazvat fotbalem. Domácí více otevřeli hru. V první půli hráli na jediného útočníka, ve druhé už hráli v klasickém rozestavění. Větší prostor ale Lubná nedokázala využít. Postupem času se útočná aktivita vytrácela a hosté se zaměřili spíše na udržení vedení. Domácí si s míčem hlavu nelámali. Po jeho získání jej okamžitě nakopli do útoku. Na těžkém terénu nebylo o šance nouze. Po standartce z velké dálky doplachtila nepříliš prudká střela na tyč Blažkovy branky. Bláža měl štěstí i při stoprocentí šanci domácích, kteří trestuhodně trefili z malého vápna břevno. Když už to začínalo vypadat pro lubenské nadějně, přišel únik slavkovského útočníka. Stoper Valach šel do skluzu, pro míč se vrhnul i golman Blažek. Domácí diváci se bouřlivě dožadovali penalty. Bláža byl tvrdě atakovaný hroty kopaček pod koleno a nakonec musel střídat. Jak ubíhaly minuty, stoupal místním i podíl alkoholu v krvi. Z jejich řad se šířila neskutečně negativní energie a agrese. Svědky tohoto "fandění" byly bohužel i místní ženy a děti. Což bylo v danné situaci to nejsmutnější. Jejich reakce při sřídání Bláži, který sotva šel, byla nechutná. Prvotní radost ze zranění naší golmánské jedničky rychle vystřídala vlna nevole. Domácím "fanouškům" se zdálo, že Blážovi trvá cesta na střídačku příliš dlouho. Deset minut před koncem tak musel v nezávidění hodné situaci do branky Martin Burda. Lubná už se uchýlila k ukopání výhry. Bačinský se stáhnul do zálohy místo zraněného Roseckého, který měl v nohách "důležité" sobotní utkání béčka. Po jeho nepovedeném odkopu domácí zahrávali roh. Nerozchytaný Burák dostal gól přímo z rohu, kdy se míč od zadní tyče odrazil do branky -2:2. Domácí se pak hnali za třemi body. Po hlavičkovém souboji Jirásek míč pouze prodloužil do lajny na slavkovského záložníka. Centr se rozhodl golman Burda vyboxovat, bohužel jen na kopačky domácích, kteří jej pohotově vrátili do sítě -3:2. Lubná poslední minuty hrála na riziko, ale gól už nepadl. Domácí si za druhou půli nejspíš vyhrát zasloužili, celkově si vypracovali více šancí. Z pohledu Lubné byla klíčová neodpískaná penalta za stavu 1:2 a pak zranění golmana. Ztráta bodů mrzí asi nejméně. Více bolí zranění dvou hráčů, zejména Kuby Musila.

Hodnocení trenéra Petra Skypaly:

Do Slavkova jsme jeli s vědomím, že nás nečeká nic jednoduchého. V tabulce domácích zápasů byl Slavkov druhý . Připravovali jsme se na styl nakopávaných míčů. Bohužel nebylo jednoduché v takovém marasu toto stoprocentně plnit. V první půlce nás domácí zatlačili. Paradoxně jsme ale udeřili my po krásném úniku a centru Otýpky na Roseckého. Bohužel zanedlouho domácí srovnali po nedůsledném vystoupení proti zakončujícímu útočníkovi. V dalším průběhu první půlky jsme bohužel ztratili kapitána Kubu Musila, kterému nevydrželo koleno a myslím, že minimálně pro podzimní část je jeho start vyloučen. Za zmínku ještě stála neodpískaná penalta na Bačinského. V druhé půlce jsme se zlepšili. Měli jsme 2 možnosti na navýšení výsledku, ale ani Rosecký, ani Havlík nebyli při zakončení dostatečně důrazní. Poslední možnost jsme měli po výborně zahraném přímém kopu Otýpky , který vytěsnil domácí brankář až v úplně posledním momentu špičkou nohy. Asi v 80. minutě měli domácí možnost brejku, který podle mě taky zastavil Martin Valach nedovoleně. Ale rozhodčí to asi kompenzoval za naši situaci v prvním poločasu. Co bylo horší, při tomto střetu se zranil Jirka Blažek. Zápas šel dochytat Martin Burda. Bohužel neunesl tíhu okamžiku a po dvou hrubkách domácí zápas otočili. Toto mu ale nevyčítám, protože pro něj nebylo vůbec jednoduché v takové situaci nastoupit. Ještě poznámka. K chování diváků a některých funkcionářů na lavičce domácích se raději vyjadřovat nebudu....

Bodové hodnocení hráčů naleznete zde: hodnocenislavkov.pdf (187187)